Chorwacja / Na walizkach

Zagrzeb: Muzeum Zerwanych Związków

  • 28 października 2019

Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu zostało założone przez parę: producentkę filmową – Olinkę Višticę i projektanta wnętrz – Dražena Grubišicia. Właściwie to byłą parę. Tak, dobrze przeczytaliście. Vištica i Grubišić byli w związku cztery lata i kiedy w 2003 roku postanowili się rozstać, żartowali, że teraz mogliby otworzyć muzeum z rzeczami pozostawionymi przez byłego partnera. Żarty żartami, ale trzy lata później Grubišić zadzwonił do Višticy i całkiem poważnie zapytał ją, czy nie chciałaby stworzyć z nim takiego muzeum.  Zaczęli obdzwaniać znajomych i zachęcać ich do oddania swoich pamiątek po zakończonych już związkach. I tak powstała pierwsza ekspozycja. Początkowo miała to być wystawa tymczasowa, ale muzeum znalazło swoje stałe miejsce w Zagrzebiu.

Całą kolekcję Muzeum Zerwanych Związków tworzą przedmioty przekazane przez darczyńców po rozpadzie ich związku. Znajdziemy tu takie eksponaty jak: suknia ślubna, kosmyk włosów, dwudziestosiedmioletni strup, peruka, papierowe kwiaty origami, maść przeciw opryszczce i wiele innych. Z każdym eksponatem wiąże się historia, którą streszcza dołączony obok opis. Nazwa muzeum wywołuje uśmiech na twarzy, ale czy oby na pewno jest to zabawne muzeum? Nie powiedziałabym. Rzeczywiście w pierwszej sali eksponaty są tak dobrane, że nie możemy się powstrzymać od śmiechu (możliwe, że osobie, która dany przedmiot odesłała wcale do śmiechu nie było), jednak z każdym krokiem, przechodząc od przedmiotu do przedmiotu, można odnieść wrażenie, że ładunek emocjonalny i powaga sytuacji się zwiększa. Oczywiście większość eksponatów związana jest z tymi romantycznymi relacjami, ale znajdują się tu także pamiątki po zerwanych relacjach rodzinnych, wynikających np. ze śmierci rodzica.

W muzeum znajduje się kawiarnia oraz sklep z pamiątkami, w którym możecie nabyć różne śmieszne gadżety, np. czekoladę z napisem “Mam nadzieję, że twój tyłek jest coraz większy” ;) 

Jeśli spodobała Wam się idea tego muzeum i chcielibyście stać się jego częścią to nic nie stoi na przeszkodzie! Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej brokenships.com

Muzeum mieści się w samym sercu Zagrzebia przy ulicy Ćirilometodska 2 (w pobliżu kościoła św. Marka).

Ceny biletów: osoby dorosłe 40 kun, studenci/uczniowie/osoby niepełnosprawne/ emeryci 30 kun.

Więcej o Muzeum Zerwanych Związków na: brokenships.com

Brak komentarzy
Napisz odpowiedź