Postcrossing: Podróżując od skrzynki do skrzynki

  • 1 maja 2016

Każdy z nas choć raz podróżował palcem po mapie i planował dalekie podróże dookoła świata. Już jako dzieci, energicznie zakręcaliśmy globusem i dumnie pokazywaliśmy rodzicom, ile to miejsc odwiedzimy, a nawet odkryjemy,a co! :-) Niejedna “świnka” pamięta nasze sumienne odkładanie pieniędzy na przygodę życia, ale niestety, nie zawsze udawało nam się dopiąć swego. Dlatego dziś przybywam do Was z pomocą! Mam dla Was coś, co chociaż po części spełni Wasze marzenia. Uwierzcie albo nie, ale przy odrobinie dobrych chęci, możecie mieć świat na wyciągnięcie ręki. Cała tajemnica tkwi w jednym słowie – POSTCROSSING :-)

Postcrossing to wspaniały sposób na poznawanie odległych krajów, miast, nieznanych dotąd kultur i przede wszystkim nowych ludzi, dzięki wymianie pocztówek. Zabawa jest bardzo prosta. Wystarczy, że zarejestrujemy się na stronie www.postcrossing.com, wypełnimy swoje dane adresowe (bez tego ani rusz) i wylosujemy osobę, do której wyślemy pierwszą pocztówkę, która otworzy nam okno na świat :-) Jeśli znudziło Wam się otrzymywanie samych rachunków i stert ulotek, koniecznie dołączcie do projektu! Możecie mi wierzyć, że odtąd będziecie czekać z niecierpliwością na listonosza, a otwieraniu skrzynki będą towarzyszyć niemałe emocje. Kto by pomyślał, że taka mała rzecz, może przynieść tyle radości i uśmiechu na twarzy.
Pomysł na projekt zrodził się w Portugalii. Jeden z tamtejszych studentów – Paulo Magalhães, od zawsze lubił zbierać pocztówki i wymieniać się wiadomościami z ludźmi z całego świata. Jednak wciąż musiał zadawać sobie sporo trudu, żeby otrzymywać kartki z wymarzonych miejsc. Paulo zaczął się zastanawiać, jak ułatwić sobie i znajomym rozwijanie tej pasji. W końcu usiadł do komputera i zaczął tworzyć stronę, która pozwoliłaby połączyć ludzi z całego świata, niezależnie od ich miejsca zamieszkania, wieku czy wyznania. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już 14 czerwca 2005 roku strona oficjalnie pojawiła się w sieci i zaczęła się rozpowszechniać w niesamowitym tempie. Magalhães nie przypuszczał, że Postcrossing zyska taką popularność. Statystyki mówią same za siebie. Obecnie w projekcie bierze udział 683,410 użytkowników z 211 różnych krajów, którzy do tej pory wysłali prawie 42 miliony pocztówek! Najwięcej “postcrosserów” mieszka w Rosji, Tajwanie, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Co ciekawe, Polska zajmuje wysokie, siódme miejsce!

Świetna zabawa dla wszystkich wielbicieli tradycyjnej poczty i dalekich podróży. Pocztówki napływają z przeróżnych zakątków świata ( z pewnością o niektórych nigdy nie słyszeliście) wraz z wyjątkowymi historiami ludzi. Przy odrobinie szczęścia, w kopercie znajdziemy również gazetę z danego kraju, mapę metra, a nawet batonik! Sama dostałam kiedyś zawieszkę do naszyjnika z dalekiej Syberii. Małe gesty, a jak cieszą!

P.S. Czy już się zarejestrowaliście? :-)

Brak komentarzy
Napisz odpowiedź