Czarnogóra / Na walizkach

Jaskinia Lipska w Czarnogórze

  • 13 sierpnia 2020

Kiedy mieszkałam w Czarnogórze często otrzymywałam od obserwatorów wiadomości ze swego rodzaju powątpiewaniem w to, czy oby na pewno tam jestem. „U Pani jakaś smutna ta Czarnogóra”, „tylko góry i góry, a gdzie to morze?”, „takie brzydkie komunistyczne budynki, a gdzie palmy?”. Z czasem zaczęłam odczuwać nawet presję, że może rzeczywiście powinnam w końcu wybrać się nad morze, choć nie było to wcale takie proste, ponieważ lockdown skutecznie to utrudniał. Niemniej nawet kiedy mogliśmy już swobodnie się przemieszczać i tak częściej można było mnie spotkać wewnątrz kontynentu niż na wybrzeżu. Zdziwieni? ;-) Tak, kocham morze, ale Czarnogóra pokazała mi, że czasem warto zrezygnować z kolejnego talerza risotto z owocami morza czy kolejnego dnia spędzonego na marzycielskim wpatrywaniu się w morze.

Czarnogóra jest przede wszystkim kojarzona z Zatoką Kotorską, tętniącą życiem Budvą i ciągnącymi się kilometrami plażami w Ulcinju. Każdy film promocyjny zaczyna się właśnie od wybrzeża Czarnogóry, cała reszta pojawia się dopiero później. A przecież Czarnogóra to nie tylko morze! To zaledwie ułamek tego, co oferuje ten jakże skromny terytorialnie kraj. Na niecałych 14 tysiącach km2  (takie województwo lubuskie) znajdują się niesamowite pasma górskie (80% kraju!), kilkadziesiąt jezior, w tym największe na Bałkanach – Jezioro Szkoderskie, rwące rzeki, kaniony, wodospady, a także liczne jaskinie.

Na terenie Czarnogóry znajduje się aż 1600 obiektów speleologicznych. Oczywiście mowa tu o tych odkrytych, kto wie ile czeka jeszcze na odkrycie. Pomimo tej imponującej liczby tylko jedna z jaskiń – Jaskinia Lipska (Lipska pećina) – jest udostępniona turystom. Jest to trzecia co do wielkości jaskinia w całej Czarnogórze. O ironio, jaskinia znajduje się na terytorium Czarnogóry, ale dzierżawią ją… Słoweńcy. 

Jaskinię odkrył światowej sławy speleolog Burek z czarnogórskiej wioski Lipa. Tak. Jaskinię odkrył… pies, który pewnego dnia dosłownie wpadł do jaskini, a następnie wyszedł z niej drugą stroną. Jednakże i tym razem piśmienni wzięli górę nad tymi niepiśmiennymi i za pierwszego eksploratora jaskini uważa się Austena Henry’ego Leyarda, który odwiedził wioskę Lipa w 1839 roku. W kolejnych latach swoje badania prowadzili tutaj także Wilhelm Ebel, Pavel Rovinski czy Édouard Alfred Martel. Jaskinia była często odwiedzana przez ważne postacie historyczne m.in. Petara II Petrovicia-Njegoša i króla Nikolę I. Liczni podróżnicy przybywali tutaj przez lata by zobaczyć te podziemne cuda, a mimo to jaskinia została udostępniona turystom dopiero w 2015 roku. Dotychczas zbadano około 3,5 km tutejszych kanałów krasowych, ale eksploracje wciąż są kontynuowane.

Lipa Cave Montenegro

Jaskinia Lipska Czarnogóra

Jaskinia Lipska – zwiedzanie

Dostępne są dwa typy wycieczek – podstawowe zwiedzanie jaskini oświetlonymi ścieżkami (ok. 1h) i zwiedzanie typu adventure ze specjalistycznym sprzętem. Zwiedzanie jaskini odbywa się o konkretnych godzinach i możliwe jest tylko i wyłącznie z miejscowym przewodnikiem. Zanim wybierzecie się na zwiedzanie jaskini, koniecznie się upewnijcie czy w rozkładzie godzinowym nie zaszły jakieś zmiany. Przewodnik oprowadza po jaskini w języku czarnogórskim i angielskim. Oczywiście niektóre fakty są nieco podkoloryzowane zważywszy na najmłodszych uczestników wycieczki ;-)

Zwiedzanie jaskini – wersja podstawowa

maj-październik: codziennie o 10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00
listopad: codziennie o 10:00, 12:00, 14:00

Cena: dorośli 10,90 €, dzieci (5-15 lat) 6,90 €, (0-5 lat) 1 €, bilet rodzinny (2+2 lub 2+3, dzieci do 15 roku życia) 29,90 € . Cena zawiera: podstawowe ubezpieczenie, miejsce parkingowe, opiekę przewodnika, przejazd z parkingu do jaskini (w dwie strony rzecz jasna)

Na zwiedzanie typu adventure należy umówić się wcześniej (z kilkudniowym wyprzedzeniem). Cena: dorośli 50 €, dzieci (5-15 lat) 25 € , bilet rodzinny (2+2 lub 2+3) 125 €. Cena zawiera: podstawowe ubezpieczenie, miejsce parkingowe, przejazd z parkingu do jaskini (w dwie strony rzecz jasna), opiekę przewodnika i niezbędny sprzęt. 

WAŻNE! W jaskini przez cały rok temperatura utrzymuje się na poziomie 8-12°C, dlatego trzeba pamiętać o ciepłych ubraniach. Nie zapomnijcie też o porządnych butach (japonki i sandały poczekają na Was w samochodzie) – zejście do jaskini jest dość strome, a same ścieżki – śliskie. Obecnie trzeba również pamiętać o maseczce ochronnej (informacja z 13.08.2020).

Warto sprawdzać oficjalną stronę jaskini, ponieważ często pojawiają się tam różne promocje. Na przykład w tym miesiącu, w każdy weekend, obowiązuje 30% zniżka na podstawową wersję wycieczki.

A po zwiedzaniu…

Tuż przy Jaskini Lipskiej znajduje się camping Camp Oaza Lipa skąd rozpościera się malowniczy widok na pobliskie wzgórza i zniewalającą górską dolinę, która ciągnie się aż do Jeziora Szkoderskiego, które można dojrzeć w oddali. Camp Oaza Lipa oferuje nie tylko standardowe miejsca campingowe na polu namiotowym, ale również bungalowy i namioty w stylu glampingu. Na terenie ośrodka działa również mała konoba, w której po zwiedzaniu można przysiąść na tzw. marendę (posiłek pomiędzy śniadaniem a obiadem). Konoba oferuje deski serów i wędlin (5€ razem ze świeżymi warzywami), domowe wina (1,5€ kieliszek), domowe ciasta i czarnogórskie priganice (polskie oponki / 3€). Gdyby jednak kogoś dopadł większy głód wówczas można się skusić na tutejszego grilla – porcja mięsa z warzywami/sałatką i frytkami kosztuje 6€. WAŻNE: Jeśli planujecie przyjechać tutaj grupą większą niż 5 osób, wówczas należy nieco wcześniej umówić się na dania z grilla.

Camp Oaza Lipa Czarnogóra

Czarnogórskie priganice

 

 

 

2 komentarze
  • Viola z My British Journey

    Oj ile jeszcze pięknych miejsc przede mną do zobaczenia, uwielbiam zwiedzać miejsca i kraje, gdzie mogę zobaczyć piękno natury a Czarnogóra taka właśnie jest w mojej wyobraźni. Cudowna kraina gór, pięknych obszarów zielonych, cudownych widoczków i jeszcze te jaskinie. Dziękuję za piękna wycieczkę, na pewno kiedyś się tam pojawię a póki co oglądam dzięki Tobie.

    • Karolina Urbańska

      Oj tak! Czarnogóra to prawdziwy raj dla wielbicieli natury. Kolory są niesamowite! Rzeczywiście zimą, kiedy góry są nagie, Czarnogóra może się wydawać nieco depresyjna, ale kiedy wiosną wszystko zaczyna kwitnąć… Chyba nie ma słów, które mogłyby to opisać! Do tego wszechobecne owce, kozy i krowy. Bardziej idyllicznie być nie może ;)

Napisz odpowiedź