Na walizkach

Grecja: Stadion Panatenajski w Atenach

  • 23 kwietnia 2018

Jako miłośniczka sportu i była lekkoatletka (ach te szkolne czasy!) podczas pobytu w Atenach nie mogłam pominąć Stadionu Panatenajskiego!

Stadion Panatenajski (tzn. “dla wszystkich”) znajduje się w samym centrum greckiej stolicy, w naturalnym zagłębieniu pomiędzy wzgórzami Agra i Ardittos, nad rzeką Ilisos.  Na mapach turystycznych jest często oznaczany jako “Kallimarmaro”, czyli “stworzony z pięknego marmuru”. Stadion Panathinaiko ma aż 200 m długości i 33 m szerokości. Został zbudowany z inicjatywy Lykurgosa  w latach 330 – 329 p.n.e. Pierwotnie był wykorzystywany podczas obchodów Panatenajów – święta ku czci bogini Ateny. W czasie dominacji rzymskiej (139 – 144 r. n.e.) budowla została przebudowana na polecenie Heroda Attyka i odtąd odbywały się tutaj prestiżowe zawody lekkoatletyczne.  Niestety w 393 roku życie na ateńskim stadionie zamarło, po tym jak cesarz Teodozjusz I Wielki zabronił organizowania nie tylko Panatenajów, ale również starożytnych igrzysk, uznając je za relikt pogaństwa. Od tego czasu stadion zaczął niszczeć, a jego marmurów zaczęto używać do budowy innych konstrukcji.  W końcu w 1836 roku rozpoczęto pierwsze prace wykopaliskowe.  Z biegiem prac podjęto decyzję o całkowitym zrekonstruowaniu stadionu, a całe przedsięwzięcie sfinansował grecki biznesmen i filantrop – Georgios Averof. Pomysł na jego odbudowę pojawił się wraz z pomysłem wskrzeszenia idei Igrzysk Olimpijskich. Jeśli przywracać Olimpiadę, to tylko w Atenach! I tak w 1859, 1870 i 1875 roku stadion ponownie stał się miejscem sportowej rywalizacji, jednakże w zawodach brali udział wyłącznie Grecy. Za pierwsze igrzyska nowożytne, w których wzięły udział narody z całego świata, uznaje się te z 1896 roku.

Po stadionie można się swobodnie przemieszczać, można nawet przebiec się na bieżni ;-) Pod trybunami stadionu znajduje się obecnie muzeum, w którym można podziwiać wszystkie znicze olimpijskie oraz plakaty promujące dane igrzyska. Do muzeum prowadzi wydrążony w skale tunel, którym niegdyś zawodnicy wybiegali prosto na arenę.

 

Myślę, że każdy z Was, nie tylko wielbiciele sportu, powinien odwiedzić to miejsce, stanąć na podium (oczywiście, że na pierwszym miejscu!), przebiec 100 m czy po prostu zasiąść w fotelu cesarza ;-) Miejsce naprawdę warte polecenia!

 

Stadion Panatenajski – bilet wstępu

bilet normalny:  5€

bilet ulgowy (uczniowie, studenci, osoby powyżej 65 roku życia): 2,5 €

osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie: bezpłatnie

dzieci do 6 roku życia: bezpłatnie

 

Po przejściu przez bramki można poprosić o darmowego audioguide’a.

 

Adres: Leof. Vasileos Konstantinou, Athina 116 35

Oficjalna strona: http://www.panathenaicstadium.gr/

 

Brak komentarzy
Napisz odpowiedź