Chorwacja / Na walizkach

Chorwacja: Šibenik

  • 16 września 2016
 Tym razem zapraszam Was na wycieczkę do jednego z moich ulubionych chorwackich miast, a mianowicie do Šibenika! W tym miejscu naprawdę można zakochać się już od pierwszego wejrzenia – możecie mi wierzyć, sama jestem na to doskonałym przykładem! :-) Šibenik urzeka swoim klimatem małego, średniowiecznego miasteczka i dodatkowo zachwyca swoim położeniem w zatoce, gdzie rzeka Krka uchodzi wprost do Adriatyku.
Pierwsza wzmianka o Šibeniku pochodzi z  1066 r. Informuje ona o zwołaniu rady przez chorwackiego króla Petara Krešimira IV. Jednak odkrycia archeologiczne pokazują, że tereny te były zamieszkiwane już dużo wcześniej przez samych Słowian. Dlatego śmiało możemy powiedzieć, że Šibenik , w przeciwieństwie do innych miast Dalmacji założonych przez Ilirów, Greków czy Rzymian, jest najstarszym miastem rodowym Chorwatów położonym nad Adriatykiem. Miasto, podobnie jak pozostała część Dalmacji, opierało się Wenecji do 1412 r. Pod koniec XV wieku imperium osmańskie zaczęło zagrażać miastu, jednak nigdy go nie zajęło. Podczas I wojny światowej miasto okupowali Włosi, a w 1921 roku Šibenik został włączony do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Podczas II wojny światowej miasto było okupowane przez Niemców i Włochów, a po 1945 roku weszło w skład Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, by po wojnie domowej stać się ostatecznie  częścią Chorwacji.
Šibenik ma mnóstwo uroku, ale na największą uwagę zasługuje tutaj katedra św. Jakuba (sv.Jakova), która uznawana jest za najważniejszy i najcenniejszy zabytek miasta. Katedra św. Jakuba jest renesansowym arcydziełem, prawdziwą perełką wśród sztuki sakralnej. Nic dziwnego, że w 2000 roku trafiła ona na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Budowla słynie przede wszystkim z materiału, z którego została zbudowana, tj.kamienia. Cała świątynia, od cokołu po dach i kopułę, zbudowana jest z kamienia pochodzącego z wyspy Brač, który ma wyjątkowe właściwości i po kilkudziesięciu latach sam się spaja. Dzięki tym nadzwyczajnym cechom, do budowy katedry nie użyto ani grama zaprawy murarskiej, za to krawędzie kamieni przycinano w taki sposób, aby się zazębiały i po latach mogły połączyć się w całość.  Zwiedzając świątynię warto zwrócić uwagę na niezwykle misternie wykonane elementy dekoracyjne, którymi świątynia pokryta jest niemal w całości. Niektóre elementy dekoracyjne do złudzenia przypominają te zdobiące katedrę św. Wawrzyńca w Trogirze.
Ponadto będąc w Šibeniku koniecznie musicie odwiedzić twierdzę św. Michała (sv.Mihovila), z której rozpościera się przepiękny widok na rozsypane po morzu wyspy i średniowieczne miasto. Ze szczytu twierdzy możecie zobaczyć kopułę wcześniej już wspomnianej katedry św. Jakuba, dzwonnice kościołów i wieżę ratusza, a także Archipelag Szybenicki z największą wyspą Zlari, a  w oddali – Most Szybenicki. Twierdza w swojej burzliwej historii pełniła funkcję głównego punktu obronnego. Najstarsze zachowane części datuje się na XIII wiek, ale znaczna część dzisiejszych murów obronnych pochodzi z XV i XVI wieku. W latach 2012-14 twierdza została zrewitalizowana, a jej największą chlubą stała się sala koncertowa znajdująca się na samym szczycie zabytku.
 W Šibeniku znajdziecie jeszcze trzy inne zabytki fortyfikacyjne – twierdzę św. Mikołaja (sv.Nikole), która znajduje się na wodzie, twierdzę Barone i twierdzę św. Jana (sv.Ivana). Cały ten system obronny, wraz z murami, miał chronić miasto przed najazdem tureckim zarówno od strony lądu jak i morza.
Oprócz tego warto również odwiedzić: ratusz (gradska loggia) pochodzący z XVI wieku, pałac biskupi z drugiej połowy XV wieku, pałac książecy, w którym obecnie mieści się Muzeum Miasta Szybenik, klasztor franciszkański z kościołem św. Wawrzyńca z drugiej połowy XVII wieku, kościół św. Barbary z XV wieku, kościół Zaśnięcia NMP, kościół św. Jana.

Na koniec małe podsumowanie w postaci krótkiego filmu promocyjnego prosto z Šibenika! Warto wspomnieć, że film ten zajął drugie miejsce w kategorii „Najlepsze wideo turystyczne” podczas największych targów turystycznych na świecie, które odbyły się w zeszłym roku w Berlinie. Oceńcie go sami! :-)

Przydatne informacje:
  • sibenik-tourism.hr  Oficjalna strona centrum informacji turystycznej w Šibeniku, znajdziecie tutaj wszystkie przydatne informacje odnośnie zabytków, noclegów, punktów gastronomicznych, festiwali, wydarzeń kulturalnych itd. Ponadto na stronie możecie pobrać plany miasta, które na pewno przydadzą Wam się podczas zwiedzania.
  • barone.hr Oficjalna strona Twierdzy Barone
  • svmihovil.sibenik.hr Oficjalna strona Twierdzy św. Michała
  • sibenikregion.com Oficjalna strona regionu szybenickiego
  • Wejście do twierdzy św. Michała: osoby dorosłe 50 kn, dzieci 5-18 lat i studenci 30 kn, bilet rodzinny 110 kn, dzieci do lat 5 – za darmo WAŻNE!!! Bilet obejmuje wejście na dwie twierdze – św. Michała i Twierdzę Barone, bilet jest ważny siedem dni i upoważnia nas do jednorazowej wizyty w jednej i drugiej twierdzy. Od czerwca do sierpnia twierdze są czynne od godziny 9 do godziny 22.
  • Wejście do katedry św. Jakuba: osoba dorosła 15 kn, studenci 10 kn
Brak komentarzy
Napisz odpowiedź