Chorwacja / Na walizkach

Chorwacja: Otwarcie twierdzy św. Mikołaja w Szybeniku

  • 14 czerwca 2019

Choć można ją zobaczyć w każdym dostępnym folderze czy też spocie promującym Szybenik, twierdza św. Mikołaja wcale nie jest aż tak popularna wśród turystów. Jednym z powodów jest z pewnością jej położenie. W przeciwieństwie do pozostałych twierdz, znajdujących się w Szybeniku, ta jest znacznie oddalona od historycznego centrum miasta. Twierdza św. Mikołaja znajduje się w Kanale św. Antoniego – tędy wypływają promy m.in. na wyspy Zlarin i Prvić. Pierwotnie twierdza miała za zadanie chronić miasto od strony morza przed atakiem Turków osmańskich. I rzeczywiście  najlepiej podziwiać ją właśnie od strony morza, podczas przeprawy promowej czy z pokładu wynajętej łódki. Jednak można się tam dostać także drogą lądową. Oczywiście najwygodniejszą opcją, szczególnie w upalne dni, jest przejazd samochodem, jednak można się tam dostać również rowerem bądź pieszo. Spod katedry do twierdzy św. Mikołaja jest dokładnie 9,6 km.  Forteca znajduje się w obrębie półwyspu Mandalina (3,5 km od centrum). Dla rowerzystów została przygotowana tam malownicza trasa licząca niecałe 20 km (w dwie strony), jak i ścieżka dla tych, lubiących piesze wycieczki (dł. ścieżki: 4,5 km od zatoki Panikovac do twierdzy/cała trasa wynosi niecałe 20 km począwszy od centrum ). Wiem, że wizja dwudziestu kilometrów na nogach nie zachęca, jednak jest to wykonalne, na co jestem żywym dowodem. Fakt, trasę tę przeszłam w lutym, więc na pewno temperatury były bardziej znośne niż latem, niemniej warto się poświęcić dla przepięknych widoków :).

Drugim z powodów niewielkiego zainteresowania tym miejscem, jest fakt, że do niedawna twierdza była niedostępna dla turystów, a ci, którzy do niej wchodzili, robili to na własną odpowiedzialność. Nie ukrywam, że też znalazłam się w tej grupie, dzięki czemu przedpremierowo mogłam zobaczyć to, co zostanie pokazane już jutro.  Bowiem twierdza św. Mikołaja doczekała się rewitalizacji i od tego sezonu będzie można ją zwiedzać bez większego ryzyka.

Co ciekawe, zwiedzanie ma się odbywać od strony morza. W centrum Szybenika będzie czekał statek turystyczny, który zabierze wszystkich zainteresowanych na dwugodzinny rejs, który będzie obejmował przepłynięcie przez Kanał św. Antoniego oraz zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem. Bilety można kupować na szybenickiej rivie bądź online na stronie: https://www.kanal-svetog-ante.com/hr .

Ceny biletów: osoby dorosłe – 130 kn, dzieci od 7 do 18 roku życia – 117 kn, do 7 roku życia – bezpłatnie (w cenie audio guide).

Brak komentarzy
Napisz odpowiedź